AKTIVNOSTI

 

COME-IN! Završni događaj i ceremonija dodjele nagrada

Nakon tri godine, Europski projekt COME-IN! ostvaren pod vodstvom Izvršnog tajništva Srednjoeuropske inicijative privodi se kraju. Završni događaj održan je u Europskom parlamentu u Bruxellesu, 11. rujna u 17 sati, uz prvu ceremoniju dodjele nagrada COME-IN! „Label“.
Projekt COME-IN! pokrenut je u srpnju 2016. godine i financiran je iz Europskog fonda za regionalni razvoj (ERDF). Punog naziva Cooperating for Open access to Museums towards a widEr Inclusion (Suradnja u ostvarivanju otvorenog pristupa muzejima s ciljem šireg uključivanja), projekt je usmjeren na usavršavanje potencijala kulturnih i muzejskih operatora u privlačenju posjetitelja promoviranjem kulturne baštine te omogućavanjem lakšeg pristupa objektima osobama s invaliditetom, kako bi svi posjetitelji samostalno mogli uživati u našoj kulturnoj baštini. Među ključnim ishodima ostvarenim unutar projekta COME-IN! su i razrađene smjernice za provjeru različitih dimenzija pristupačnosti u svim fazama lanca usluga i usmjeravanje muzeja i galerija u pružanju zadovoljavajućih usluga svim posjetiteljima, osposobljavanju osoblja te osmišljavanju i organiziranju pristupačnih izložbi. Osobe s invaliditetom bile su uključene u sve faze procesa.
Završni događaj vodila je članica Europskog parlamenta Marion Walsmann, a govornici su bili poznati stručnjaci za područje pristupačnosti iz Europskog parlamenta (Hannes Heide), Mreže europskih muzejskih organizacija (NEMO - Sergio Servellon) i udruga za osobe s invaliditetom (European Disability Forum - Marie Denninghaus). O projektu i njegovim rezultatima govorila je predstavnica vodećeg projektnog partnera CEI-ES, Anna Marconato.
U sklopu prve ceremonije nagrada „Label“-om je nagrađeno šest muzeja iz Italije, Austrije, Hrvatske, Slovenije, Njemačke i Poljske, koji su, slijedeći smjernice o pristupačnosti razvijene u okviru projekta, svoje izložbe učinili još dostupnijima i inkluzivnijima. Hrvatski je predstavnik Arheološki muzej Istre, Pula. Nagradu su za muzej preuzele Đeni Gobić-Bravar i Jasna Božić a ceremoniji je prisustvovao i zastupnik u Europskom parlamentu Valter Flego.
Konačni cilj je da oznaka vidljivosti „Label“ bude prepoznata kao svjetska oznaka za muzeje koji rade na dostupnosti, promiču demokraciju, nediskriminaciju i jednake mogućnosti, kao i dostupnu kulturu i jednaka kulturna prava za sve zainteresirane. Ona promovira nove načine razmišljanja i pristup kulturi kroz multisenzorna iskustva i inovativne pristupe. I na kraju, cilj je podizanje svijesti o dobrobiti postojanja različitih dimenzija inkluzije, kao i pružanje obećavajućih i pouzdanih informacija posjetiteljima s invaliditetom.

____________________________________________________________________

 

COME-IN! Smjernice i Priručnik

COME-IN! projekt približava se kraju, ali samo s projektnog gledišta. Želja je svih koji smo aktivno radili kroz ove tri i pol godine da se rezultati i saznanja šire i dalje među muzejskom strukom. Sve kako bi muzeji postali otvoreniji i pristupačniji svima.
Smjernice koje su razrađene tijekom projekta dobile su završno novi oblik pa svi zainteresirani mogu ovdje preuzeti ova dva važna dokumenta na Hrvatskom jeziku koja mogu pomoći pri definiranju i prilagođavanju nivoa pristupačnosti svojeg muzeja.

____________________________________________________________________

Prezentacija rezultata i oznake vidljivosti COME-IN! projekta

Dana 04. srpnja 2019. godine u 11 sati, u Muzejsko galerijskom prostoru Sv. Srca održana je prezentacija rezultata trogodišnjeg rada na Interreg Central Europe projektu COME-IN! te prezentacija oznake vidljivosti "Label-a" i budućnosti projekta.
Nakon uvodnih riječi aktivnih djelatnika na projektu, ravnatelja Darka Komše i restauratorice Đeni Gobić-Bravar, prisutnima su svoja iskustva prenijeli predstavnici udruga osoba s invaliditetom.
Marin Giljanović iz Društva osoba s tjelesnim invaliditetom (DOSTI) istaknuo je važnost fizičke pristupačnosti i uklanjanja fizičkih barijera.  Posebno je naglasio potrebu, ne samo osoba s invaliditetom već svih, da se omogući samostalnost u odlučivanju i izvršavanju svojih odluka.
Zlatko Kuftić iz Udruge slijepih i slabovidnih Istarske županije (USIZ) govorio je o važnosti taktilnih sadržaja i brajičnih ili audio legendi kod prikazivanja muzejskih predmeta. Također je istaknuo važnost komunikacije između muzeja i udruga, odnosno korisnika kojima su izložbe namijenjene.
Ozren Catela iz Udruge osoba s intelektualnim teškoćama Istre govorio je o važnosti prilagodbe sadržaja na način da svaka osoba, neovisno o njenom statusu osobe s invaliditetom, bude uključena u muzejske aktivnosti. Također je naglasio važnost inkluzije osoba s invaliditetom u sve normalne životne aktivnosti koje čine cjelovitost zajednice.
Đeni Gobić-Bravar prezentirala je rezultate aktivnosti projekta kroz protekle 3 godine. Zatim je prikazana oznaka vidljivosti "Label" te je prezentiran model budućnosti i održivosti samoga projekta. Naime, "Label" bi postao dostupan svim muzejima koji u skladu sa smjernicama projekta pokažu interes i aktivnosti usmjerene ka podizanju nivoa pristupačnosti prema svima.

 ____________________________________________________________________

Prapovijest u rukama tijekom Noći muzeja

Noć muzeja održana je 1. veljače 2019. godine, s početkom u 18.00 sati. U prostorima Sv Srca još se uvijek održavala izložba Prapovijest u rukama tako da je odlučeno omogućiti brojnim posjetiteljima Noći muzeja dodatnu vrijednost obilaska izložbe kroz stručna vodstva. Autorice izložbe ali i kolegice Giulia Codacci Terlević i Vera Jelenić vodile su mnogobrojne grupe zainteresiranih posjetitelja kroz izložbu objašnjavajući povjesne periode, prikazujući posebne zanimljivosti te ukazujući na načine na koje je izložba prilagođena svima. Brojem posjetitelja od preko 1200 građani Pule iskazali su svoj interes za ovu izložbu čime su zasigurno uveličali njene posljednje dane. Izložba je zatvorena 03. veljače 2019.

 ____________________________________________________________________

Prezentacija kataloga izložbe "Prapovijest u rukama"

31. siječnja 2019. godine, u 11.00 sati, održana je prezentacija kataloga Prapovijest u rukama u prostorima Sv Srca. Katalog predstavlja prapovijesno razdoblje u Istri na jednostavan i prilagođen način kako bio čitak i lako razumljiv svima. Nastao je ne samo kao popratni materijal istoimene izložbe već i kao njezin produžetak. Naime katalogom nisu predstavljeni samo izloženi predmeti već i rekonstrukcije, replike i prilagođeni sadržaji koji ovu izložbu čine pristupačnom svima. Prikazima iz same izložbe katalog će dugoročno očuvati sjećanja i doživljaje koje su posjetitelji kroz izložbu osjetili. 

Inače, za potrebe prilagođene izložbe prethodno je realiziran i katalog u potpunosti namijenjen slijepim osobama, isključivo na Brajici, s taktilnim prikazima te uz prateći audio katalog. 

 ____________________________________________________________________

Inkluzivni muzeji – Izazovi i rješenja, Trenutno stanje i Perspektive

Održavanje tematskih skupova jedna je od aktivnosti projekta COME-IN!. Skupovi su naravno posvećeni osvještavanju o problemima i potrebama osoba s invaliditetom kao korisnika muzejskih institucija ali i o problemima muzejskih institucija u pokušajima da se prilagode potrebama osoba s invaliditetom. Prvi je takav skup održan u Udinama-Italija, 9. Studenog 2017. godine a drugi u Erfurtu-Njemačka, 26. Lipnja 2018.  Ovih su dana objavljena izlaganja održanih tijekom dvaju skupova te ih možete slobodno preuzeti na linku niže.

                  ____________________________________________________________________

COME-IN! projekt na Danima europske baštine

 Obilježavanje Dana europske baštine započelo je 21. rujna 2018. i traje do 10. listopada 2018. I projekt COME-IN! s pilot izložbom Prapovijest u rukama našao je prostora u obilježavanju, a posebno uz temu godine "Umjetnost dijeljenja". Upravo je osnovni cilj projekta dijeljenje kulturne baštine svima.

Za čitavo trajanje manifestacije (osim nedjeljom) omogućena su vodstva kroz izložbu a utorkom i četvrtkom i radionice izrade predmeta na prapovijesni način.

Početak manifestacije obilježen je i dvama predavanjima usmjerenim ka širenju mogućnosti otvaranja izložbi osobama s invaliditetom, odnosno svima. Đeni Gobić-Bravar govorila je o osnovnim točkama prilagodbe kroz primjere svjetskih muzeja, dok je Maja Čuka sve smjernice prilagodbe prikazala kroz tematsku izložbu Prapovijest u rukama.

                  ____________________________________________________________________

Prapovijest u rukama Ministrice kulture

Dana 13. rujna 2018. izložbu Prapovijest u rukama posjetila je Ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek. Ministrica je pohvalila izložbu i istaknula jedinstvenost projekta jer su sadržaji, iako usmjereni prema osobama s invaliditetom, završno pristupačni svima.

                    ____________________________________________________________________

Predstavljanje projekta COME-IN! U Beču

Dana 06. rujna 2018. predstavnici muzeja partnera COME-IN! Projekta prezentirali su postignute rezultate predstavnicima Europskih zemalja pri Europskoj uniji te osobama odgovornim za odlučivanje o financiranjima projekata od važnosti za Europsku uniju.

Projekt je odabran kao primjer kulturno i socijalno usmjerenog projekta koji je postignuo važne rezultate u približavanju kulture osobama s invaliditetom uz dodatnu vrijednost povećanja broja posjeta malim i srednjim muzejima Centralne Europe.

                   ____________________________________________________________________

 

Otvorenje izložbe Prapovijest u rukama

14. lipnja 2018.

Kroz COME-IN! projekt dobivene su informacije kojima je razvijena pilot izložba koja bi trebala u gotovo svim svojim dijelovima biti pristupačna osobama s invaliditetom.

Tako je nastala izložba Prapovijest u rukama. Kroz mnogobrojne predmete i rekonstrukcije koje je moguće dotaknuti i osjetiti izložba prikazuje četiri osnovna prapovijesna perioda u Istri. Pristup predmetima omogućen je svima, postavljene su podne oznake koje vas vode kroz sadržaje, legende su jednostavne u povećanom i kontrastnom fontu a postoje i legende na brajici kao i taktilni crteži.

Dođite doživjeti izložbu i ostavite nam svoje komentare kroz upitnik ili knjigu dojmova kako bismo znali da li smo bili uspješni u prilagođavanju struktura i sadržaja i što još možemo učiniti kako bi nam izložbe bile prilagođene svima.

 

 https://www.facebook.com/Arheoloski/videos/1952669634778521/

 

                  ____________________________________________________________________

Edukacija djelatnika AMI-ja za pristupačnost za svih

24. i 25. travnja 2018.

U sklopu COME-IN! Projekta osmišljene su i edukativne aktivnosti kojima bi se muzejsko osoblje educiralo za što kvalitetnije pružanje usluga osobama s invaliditetom ali i svima. 

Tijekom dva dana predavanja i radionica djelatnici su upoznati s problematikama osoba s invaliditetom, od fizičkih barijera pa do onih sadržajnih. Prikazani su ispravni načini komunikacije, tehničke i tehnološke mogućnosti prikazivanja arheoloških predmeta i sadržaja na prilagođene načine, tehnike opisivanja umjetnina i predmeta te praktična iskustva osoba s invaliditetom a koje su krajnji korisnici usluga koje muzej može pružati. Osim predavača koji su direktno uključeni u projekt (Đeni Gobić-Bravar iz AMI-ja i Marco Angeli iz ENAIP-a, Udine) edukaciju su provodile predavačice s bogatim radnim iskustvom s osjetljivim grupama osoba, Danijela Kasumović-Maružin i Jadranka Ostić. Predstavnik Udruge slijepih Istraske županije Zlatko Kuftić i predstavnik Društva osoba s tjelesnim invaliditetom Marin Giljanović objasnili su djelatnicima muzeja koje ih fizičke prepreke sputavaju u samostalnom i neometanom kretanju prostorima i uživanju u izloženim predmetima. Predstavnici udruga obogatili su saznanja djelatnika i o mogućim načinima da prilagode svima sadržaje izložbi kako bi bili zanimljiviji i pristupačniji.

Slijedeći je zadatak djelatnika muzeja da stečena znanja primijeni kako bi svima postali pristupačni kako prostorima tako i sadržajima.

                   ____________________________________________________________________

Galerija C8 pristupačna osobama s poteškoćama u kretanju

Ovu smo godinu započeli važnim korakom u približavanju izložbenih prostora osobama s poteškoćama u kretanju. Galeriju C8 bilo je otežano posjetiti obzirom da je jedini pristup bio preko nekoliko stepenica. No kroz COME-IN! projekt montirali smo podiznu platformu koja posjetiteljima omogućuje direktan pristup ulazu u galeriju. Kako su izložbe u C8 raznovrsnih tematika nadamo se da će svatko naći nešto što ga zanima i doći nas posjetiti.

  ____________________________________________________________________

Posjet Musei civici u Udinama

Nakon što je otvoren tematska Pilot izložba u Musei civici di Udine te je i dio stalnog postava prilagođen osobama s invaliditetom uz poseban fokus prema slijepim i slabovidnim osobama, djelatnice Arheološkog muzeja Istre posjetile su s članovima Udruge slijepih i slabovidnih osoba Istarske županije posjetile su muzej u Udinama kako bi doživjeli novo-prilagođene sadržaje.

 

Posjet muzeju popraćen je vodstvom izuzetno ljubaznog osoblja koje nam je pobliže objasnilo sadržaje, upoznalo nas s novim mogućnostima nakon prilagodbe struktura te odgovaralo na svako naše pitanje. Imali smo mogućnost dodirnuti reljefne prikaze predmeta i ukrasa, 3D printane replike prapovijesne figurice koja predstavlja ženu i njezinu važnost u domu te poslušati sadržaje o povijesti muzeja. Članovi Udruge slijepih Istarske županije entuzijastično su nam prenijeli svoje doživljaje kroz izložbu kako bismo i dalje mogli poboljšavati i kvalitetnije prikazivati muzejske sadržaje.

____________________________________________________________________

Prva Tematska konferencija

Dana 09. studenog 2017. održana je prva Tematska konferencija projekta naslova "Inkluzivni muzeji – izazovi i rješenja" u predivnoj konferencijskoj sali kaštela u Udinama. Saslušani su primjeri dobre prakse otvaranja europskih muzejsko-kulturnih institucija svim osobama a posebno osobama s posebnim potrebama. Prisutne su osobe dobile mnoge korisne informacije i ideje kako svoje muzeje i institucije dodatno obogatiti sadržajima koji bi bili pristupačni i prihvatljivi svima.

Prezentacije s konferencije možete preuzeti ovdje (neka "ovdje" bude link na ove stranice www.interreg-central.eu/Content.Node/COME-IN/1st-Thematic-Conference-presentations-1.7z)

____________________________________________________________________

Otvaranje tematske Pilot izložbe u Udinama  "Žene, majke, božice"

Dana 09. studenog 2017. u večernjim satima polaznicima konferencija i partnerima u projektu otvorena su vrata i omogućeno je vodstvo kroz prvu Pilot izložbu COME-IN! projekta u prostorima Arheološkog muzeja unutar Gradskog muzeja u Udinama. Izložba posvećena prapovijesnim prikazima žene obogaćena je reljefnim taktilnim prikazima, replikama i pojednostavljenim tekstovima pisanim brajicom kako bi i slijepe i slabovidne osobe mogle upoznati načine prikazivanja žene kroz područje Centralne Europe u doba prapovijesti.

     ____________________________________________________________________

Prezentacija COME-IN! Smjernica 

Dana 25. srpnja 2017., u 11.00 sati, održana je u višenamijenskim prostorima Gradske knjižnice i čitaonice u Puli prezentacija COME-IN! Smjernica, jednog od važnih sadržaja realiziranih tijekom godinu dana implementacije Interreg Central Europe projekta.

Prezentacija samih smjernica korištena je i kao prilika da se prisutnima prezentira i sami projekt kao i primjeri dobre prakse u polju prilagodbe muzejskih institucija osobama s invaliditetom, odnosno svima.

Nakon uvodnih riječi i zahvala, ravnatelj AMI-ja, Darko Komšo, prezentirao je projekt COME-IN! te načine na koje pulski muzej sudjeluje i koje lokalne ciljeve želi kroz projekt realizirati.

Predsjednik Udruge slijepih i slabovidnih osoba Istarske županije, Zlatko Kuftić, prezentirao je angažman udruge kao pridruženog partnera u implementaciji projekta te iznio važnost projekta za što kvalitetniju uključenost slijepih i slabovidnih osoba u društveni i kulturni život lokalne zajednice.

Đeni Gobić-Bravar prezentirala je same smjernice uz poseban osvrt na konkretne mogućnosti primijene istih za sve muzeje koji žele biti pristupačni svima.

Završno su prezentirani primjeri dobre prakse, počevši od svjetskih muzeja ali uz širi pogled na hrvatske muzeje koji u većem broju polako pokušavaju svoje zgrade i sadržaje prilagoditi kako bi bili pristupačni svima.

____________________________________________________________________

Prezentacija COME-IN! smjernica

Dana 25. srpnja 2017., u 11.00 sati održai će se u prostorima Gradske knjižnice i čitaonice u Puli prezentacija Smjernica realiziranih kroz  COME-IN! projekt!

Dođite i poslušajte nas!

 

____________________________________________________________________

Druga Implementacijaska radionica Interreg Central Europe za hrvatske projektne partnere – Zagreb, Hrvatska

Dana 26. svibnja 2017. godine povodom projekta COME-IN! u prostorima Ministarstva regionalnoga razvoja i EU fondova u Zagrebu, predstavnici Arheološkog muzeja Istre nazočili su drugoj implementacijskoj radionici koja se održala u sklopu Interreg Programa Središnja Europa. Glavna svrha radionice bila je dati detaljan uvid u proces izvještavanja i pripreme popratne dokumentacije nakom završenog prvog perioda i izdanih certifikata. Također, tijekom radionice su prezentirane nove Smjernice o prihvatljivosti troškova za hrvatske projektne partnere, verzija 2 (svibanj 2017.).

____________________________________________________________________

COME-IN! Steering Committee Meeting – Piran, Slovenija

Dana 10. i 11. travnja 2017. održan je sastanak projekta u bliskom Piranu, točnije u Portorožu gdje su partneri dva dana bili aktivni na završnoj definiciji dokumenata kojima se želi prikazati situacija pristupačnosti muzeja te omogućiti muzejskim institucijama poboljšanje pristupačnosti kroz konkretne savjete i alate. Partneri su posjetili Pomorski muzej "Sergej Mašera" gdje su mogli uživati u razgledavanju bogatog inventara kao i predivne povijesne palače, sve uz poseban osvrt prema realiziranim načinima da se poboljša pristupačnost zgrade i mnogobrojnim problemima koji se javljaju kod muzeja smještenih u povijesnim zgradama.

____________________________________________________________________

COME-IN! 3Rd Meeting of the WGS – Beč, Austrija

Dana 13. i 14. veljače 2017. prezentirane su aktivnosti svih partnera u cilju poboljšanja pristupačnosti muzeja te su iznesena razmišljanja o budućim "output-ima" projekta, odnosno o Izvješću o situaciji u Centralnoj Europi vezano uz pristupačnost muzeja, o budućem Vodiču koji bi trebao dati svakom muzeju osnovne smjernice za pristupačnost te o edukacijskom kurikulumu za osposobljavanje muzejskih djelatnika u polju pristupačnosti.

Partneri su dobili mogućnost uvida u neke vidove prezentacije muzejske građe slijepim i slabovidnim osobama te su imali mogućnost druženja s kustosicom Kunsthistorsches Museum, Dr. Rotraut koja je aktivna u približavanju povijesne građe muzeja slijepim i slabovidnim osobama. Također se omogućilo zainteresiranima da "isprobaju" kako je biti osoba s invaliditetom: slabovidni, slijepi, otežane pokretljivosti ili u kolicima.

____________________________________________________________________

COME-IN! 2Nd Meeting of the WGS - Graz, Austrija

Tijekom 05. i 06. prosinca 2016. radne su grupe definirale što u muzejima treba izmijeniti kako bi se prilagodili i postali otvoreni prema svima. Potrebno je aktivno krenuti u promjene i prilagodbe. Svaki partner ima svoje specifične potrebe, ali svima je jednaki cilj. Predstavnici udruga i organizacija osoba s invaliditetom pomažu muzealcima shvatiti koji su načini ispravni a koji ne bi rezultirali velikom pomoći.

Definiraju se najvažniji dokumenti projekta i način na koji će osoblje muzeja biti educirano kako bi sadržaji muzeja bili pristupačni svima.

____________________________________________________________________

Implementacijaska radionica Interreg Central Europe za hrvatske projektne partnere – Zagreb, Hrvatska

Dana 22. studenog 2016. održana je, od strane Agencije za regionalni razvoj RH, implementacijska radionica Interreg Central Europe za hrvatske projektne partnere. Opisan je kontrolni sustav u RH, hijerarhija pravila prihvatljivosti troškova, proces izvještavanja i pripreme izvještaja. Uz opće upute o implementaciji i provođenju projekta partneri su dobili i odgovore na mnogobrojna pitanja, sve u svrhu kvalitetnog provođenja projekata.

____________________________________________________________________

First Meeting of Working Groups 1 and 2 – Udine, Italija

U kaštelu u Udinama, Musei Civici di Udine, 19. rujna 2016., održan je prvi sastanak radnih grupa 1 i 2. Svi su partneri muzealci prezentirali situaciju muzeja u odnosu na pristupačnost, dok su partneri predstavnici udruga i organizacija osoba s invaliditetom prikazali pristupačnost muzeja iz svoje perspektive. Sagledavanje iste situacije iz dvije nasuprotne perspektive uvelike obogaćuje shvaćanje iste i otvara vrata promjenama.

____________________________________________________________________

Kick Off Meeting – Trst, Italija

Dana 05. i 06. srpnja 2016. održan je uvodni sastanak tijekom kojega su partneri detaljno upoznati sa svim zadacima i aktivnostima koji ih očekuju slijedećih godina. Također su održana predavanja o pravilima projekta, načinima administracije, kontrole troškova i završnog prijavljivanja. Predstojeći je zadatak zahtjevan ali i perspektivan.

Typo3 site by Ulisys d.o.o. , 2010.